Počasí dnes:

19. 3. 2024

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 6 až 10°C. Noční teploty 2 až -2°C.

Přehrát/ZastavitDalší

Obsah

Systémová podpora rozvoje meziobecní spolupráce v ČR v rámci území správních obvodů obcí s rozšířenou působností

Základní informace o projektu:

• reg. č.: CZ.1.04/4.1.00/B8.00001;
  • pilotní Projekt je hrazený plně ze zdrojů OP LZZ;
  • zapojit se mohou i obce a města, která nejsou členy Svazu;
  • doba trvání je od 1. května 2013 do 30. června 2015;
  • přímá finanční podpora do jednotlivých území je až 2,5 mil. Kč.

PROČ?

Projekt Podpora meziobecní spolupráce

Svaz měst a obcí ČR zahájil realizaci projektu, jehož cílem je vytvořit podmínky pro dlouhodobý rozvoj meziobecní spolupráce v ČR. Zahraniční zkušenosti jednoznačně prokazují, že spojení sil umožní zkvalitnit a zefektivnit veřejné služby, a tím získat pro obce a města další finanční prostředky pro jejich rozvoj. To je také záměrem Svazu. Z dlouhodobého hlediska chceme docílit podpory státu pro meziobecní spolupráci. Stát by měl výrazně finančně podporovat obce, které budou spolupracovat v území na zajištění svých zákonných kompetencí.

Projekt umožní vytvořit pro podporu spolupráce obcí odborné a administrativní zázemí ve všech územích správních obvodů obcí s rozšířenou působností. Malé týmy pracovníků, za výrazné podpory motivujících starostů z daného území a metodické podpory ze strany Svazu, umožní vytvořit ucelené materiály za jednotlivá území. Ty se stanou podkladem pro diskusi zástupců obcí, jak řešit dostupnost základních škol nebo sociálních služeb v území, jaké jsou možnosti řešení dopravní obslužnosti, jak společně zadávat výběrová řízení, jak výhodně řešit odpadové hospodářství, jak společně nakupovat energie či jiné služby apod. Bude jen na Vás, zástupcích obcí, pro jaké z navrhovaných řešení se rozhodnete – nebude to stát, který obcím diktuje shora, jak co má být, ale Vy sami.

JAK?

Prostřednictvím Projektu:

• podpoříme starosty, kteří přispějí k porozumění a sounáležitosti mezi obcemi;
  • ve spolupráci s konkrétní obcí, nebo již existujícím dobrovolným svazkem obcí, zaměstnáme týmy, které budou připravovat podmínky pro budoucí meziobecní spolupráci na základě rozhodnutí volených představitelů daného území;
  • zmapujeme situaci v území a přispějeme k hledání společných řešení v povinných oblastech, řešených v rámci samostatné působnosti obcí:
    • předškolní výchovy a základního školství,
    • odpadového hospodářství,
    • sociálních služeb,
    • a dále ve volitelných oblastech, jejichž řešení obce v území preferují.

Analyticko - strategický dokument  -  Strategie území správního obvodu ORP České Budějovice v oblasti předškolní výchovy a základního školství, sociálních služeb, odpadového hospodářství a cestovního ruchu

Podrobné informace o projektu najdete zde: http://www.obcesobe.cz/o-projektu/

první setkání starostů ze dne 17.06.2014

První setkání starostů